Plovdiv GuitArt Festival започва днес
От тази вечер до неделя (6-9 октомври), Plovdiv GuitArt Festival ще предложи на феновете си фантастични концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и различни музикални работилници. Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2022 година..
Началото е днес в 19.00 часа, в Студио 1 на БНР – Пловдив, с Китарен ансамбъл „Академика“, който включва настоящи и бивши студенти по китара на АМТИИ в Пловдив. Тази година „Академика“ празнуват 25 години от създаването си. Репертоарът на състава е с богата гама от класически произведения, както на именити композитори, така и на съвременни български и чужди автори.
След тях, на сцената ще се качи младият български виртуозен китарист Георги Димитров – Жожо – победител в конкурса за класическа китара, GuitArt 2018, който се радва на заслужена шеметна кариера в света на класическата музика. Фестивалният ден ще завърши с един нов проект на виртуозният старозагорски китарист Ангел Демирев „Angel Demirev Folk Quartet“. Началото е планирано за 21:00ч. на сцената на фестивалния клуб Bee Bop Café.
На 7-ми октомври в 19:00ч. на в Студио 1 на БНР- Пловдив, кубинският китарист с австрийско гражданство проф. Марко Тамайо ще представи пред пловдивската публика премиера на своя нов музикален проект. Провъзгласен за „кралят на китарата” от италианския вестник Ла Стампа, победител в множество престижни международни конкурси, свирил с известни оркестри и диригенти по цял свят, той е една от водещите фигури в света на класическата китара.
Марко Тамайо ще проведе и майсторски класове с млади китаристи от пловдивското музикално училище НУМТИ „Добрин Петков“ и студенти от АМТИИ „ Проф. Асен Диамандиев“ , а също така е част и от журито на китарния конкурс. Китарният ден ще завърши във фестивалния клуб Bee Bop Café в 21 часа с ударна доза музика, представена от пловдивските музиканти от Александър Леков Трио.
На 8-ми октомври, събота, в Студио 1 на БНР-Пловдив, от 19:00 ч. дългоочакваното Трио „Ралченица“ (Петър Ралчев – акордеон, Мие Огура (Япония) – флейта и Атанас Уркузунов – китара) ще зарадва на живо и пловдивската публика.
Необичайното трио „Ралченица“, чиято музика е пропита от български народен фолклор, е по идея на японската флейтистка Мие Огура, чиято творческа дейност съчетава изпълнения с Дуо Уркузунов и солов композиторски проект „Спирална мелодия“, който жъне успехи на световната сцена. Мие е съпруга на известният наш китарист Атанас Уркузунов, считан за един от най-добрите композитори и китаристи от своята генерация. Вечерта, известната на пловдивчани фламенко/фюжън група Дел Падре ще избухне в Bee Bop Café от 21:00ч.
На 9-ти октомври е втората и най-важна част от международния китарен конкурс, когато журито ще излъчи и финалист. Победителят от конкурса ще бъде официално обявен и награден в Епископската базилика на Филипопол от 19 часа, непосредствено преди концерта на една от легендите в света на класическата китара, гръцкия виртуоз Костас Коциолис .
Костас Коциолис е онзи пример за човек, за когото музиката е любов и призвание. Приносът му в областта на изкуството, музиката и по-специално в класическата китара, е световно признат. Гръцкият китарист дава своя собствена гледна точка за изкуството, хората и музиката, като сърдечно и топло ни пренася в един свят, където нотите не са просто звук, а емоция, техника, любов. Те започват от ума и завършват в ръцете, преминавайки първо през душата. Тази магия грабва слушателя и го потапя в едно ново изживяване.
Костас Коциолис ще подари това изживяване на публиката на фестивала, като след антракта, към него ще се присъедини емблематичният камерен ансамбъл „Софийски Солисти“, които тази година честват своята 60- годишнина и ще са за първи път под диригентската палка на маестро Константин Добройков. Заедно, те ще представят един от най-известните концерти на Вивалди за китара и струнен оркестър. За първи път, българската публика ще се наслади на един по-различен прочит на песни на Бийтълс. „Бийтлерианас“ (Beatlerianas), е сюита от аранжименти на седем песни на Ленън и Маккартни, за китара и струнен оркестър, на кубинският композитор Лео Брауер.